Day 1 of 2017 PIAA swimming and diving championships

by admin on March 15, 2017

2017 PIAA Swimming and Diving Championships

Girls AA

Girls 200 Yard Medley Relay

1, Fairview-10 (Burns, Cassidy 11, German, Abby 12, Myers, Lilly 12, Kocjancic, Grace 10), 1:47.25. 2, Villa Maria Academy-01 (Buchler, Kira 11, Chick, Katelyn 12, Giampietro, Olivia 12, McManus, Maura 12), 1:47.45. 3, Villa Maria-10 (Lynch, Kathleen 12, Rose, Katy 10, Bradford, Julia 11, Sherman, Sydney 10), 1:47.58. 4, Grove City-10 (Wilson, Emma 10, Wise, Nancy 10, Kengor, Amanda 9, Rastatter, Emma 12), 1:48.26. 5, Gwynedd Mercy-01 (Szekely, Stephanie 12, Odare, Annie 10, Zaki, Alaina 11, Sasso, Nicole 9), 1:48.92. 6, Schuylkill Valley-03 (Rickert, Marlee 9, Rehrig, Rachel 12, Persky, Mikala 12, Van Der Sleen, Emily 10), 1:49.32. 7, Scranton Preparatory School-02 (Prushinski, Alison 9, Campo, Audrey 12, Donlon, Catherine 12, McNulty, Peyton 10), 1:49.49. 8, Holy Redeemer-02 (Zeller, McKenna 12,

Walting, Margaret 9, Smith, Corinne 11, Blaum, Emily 11), 1:49.89. 9, Shady Side Academy-07 (Lauer, Jeanne 11, Groff, Maya 9, Azzarello, Ashley 12, Cummings, Meredith 11), 1:50.37. 10, Indiana-07 (Griffith, Lindsey 11, Kessler, Harley 9, Rayko, Payton 10, Gibbon, Kara 11), 1:51.21. 10, West York-03 (Keller, Claudia 12, Thomas, Tesia 9, Harnish, Courtney 12, Stoner, Maddi 11), 1:51.21. 12, Nazareth Academy-01 (Lichtner, Kayla 9, Doucette, Madeline 10, McSorley, Maddie 10, Lund, Emily 12), 1:51.40. 13, James Buchanan-03 (Hissong, Annaleisse 10, Kimmel, Rachel 11, McCullough, Annabelle 11, Kimmel, Sarah 9), 1:51.62. 14, Bloomsburg-04 (Everhart, Hanna 11, Neff, Kali 11, Madden, Jenna 11, Knorr, Paiton 12), 1:51.69. 15, Wyoming Seminary-02 (Thier, Haley 9, Federici, Madi 10, Baur, Ava 10, Kolbicka, Kylee 9), 1:51.76. 16, York Suburban-03 (Abel, Maddy 10, Hunt, Megan 12, Walker, Keelie 11, Zortman, Cara 12), 1:52.69. 17, Dubois Area-09 (Pearce, Kiersten 12, Usaitis, Lauren 11, Marchioni, Julie 11, Wayne, Gabrielle 12), 1:53.70. 17, Northgate-07 (Groll, Ava 11, Scrabis, Maura 12, Siddoway,

Karen 10, Wagner, Anna 12), 1:53.70. 19, Moravian Academy-11 (Davis, Kaylee 11, Posh, Sydney 12, Manson, Kyra 12, Cui, Aileen 9), 1:54.30. 20, Blackhawk-07 (Uebelacker, Abbey 11, Heymann, Jessica 11, Fogle, Skye 11, Puglia, Marcella 11), 1:54.87. 21, Northern York-03 (Eby, Lauren 10, Andrews, Nicole 10, Boyce, Katelyn 10, MacDougall, Larissa 12), 1:56.01. 22, Somerset-05 (Novati, Cristina 12, Basala, Sara 10, Giuliani, Martina 12, Strope, Sarah 12), 1:57.14. 23, Archbishop Wood-12 (McDonough, Aubrey 11, Prior, Molly 11, Foley, Emma 11, Hence, Kayley 10), 2:02.60. –, Springfield

Twp-01 (Leibfreid, Megan 11, Currie, Alison 11, Nadolski, Lizzie 12, Cooney, Emily 10), DQ.

Girls 200 Yard Freestyle

1, Harnish, Courtney, West York-03, 1:44.73s. 2, Nalls, Madison, Eastern York-03, 1:50.55. 3, Andrews, Maddy, Quaker Valley-07, 1:51.41. 4, Everhart, Hanna, Bloomsburg-04, 1:51.43. 5, Szekely, Stephanie, Gwynedd Mercy-01, 1:51.72. 6, Siddoway, Karen, Northgate-07, 1:52.54. 7, Lund, Emily, Nazareth Academy-01, 1:54.57. 8, Eckroth, Harmony, Richland-06, 1:55.87. 9, French, Meghan, West York-03, 1:55.90. 10, Rayko, Payton, Indiana-07, 1:56.04. 11, Brownlee, Allison, Derry Area-07, 1:56.08. 12, Hunt, Megan, York Suburban-03, 1:56.18. 13, Wayne, Gabrielle, Dubois Area-09, 1:56.40. 14, King, Erica,

Riverside-07, 1:56.60. 15, Brenneman, Lindsay, Dover-03, 1:56.76. 16, Turco, Alexa, Villa Maria 01-01, 1:57.08. 17, Zimmerman, Mary, Schuylkill Haven-11, 1:58.22. 18, Takoch, Delaney, Hickory-10, 1:58.32. 19, Lynch, Ashley, West Mifflin-07, 1:58.52. 20, Leonard, Melissa, Dallas-02, 1:58.62. 21, Donlon,

Catherine, Scranton Prep-02, 1:58.83. 22, Ahl, Allison, Corry-10, 1:58.92. 23, Donaldson, Tabitha, Slippery Rock-10, 1:58.95. 24, Hayes, Rowan, Fairview-10, 1:59.22. 25, Bobeck, Sarah, Salisbury-11, 1:59.23. 26, Corse-Campion, Sarah, Pottsville-11, 1:59.37. 27, Puglia, Marcella, Blackhawk-07, 1:59.54. 28, McClain, Kaelyn, Elizabeth Forwrd-07, 1:59.65. 29, Sudbrink, Kayla, Lanc Catholic-03, 1:59.80. 30, Osanitsch, Madison, Shippensburg-03, 1:59.90. 31, Lloyd, Sydney, Berwick-02, 1:59.96. 32, McBlain, Claire, Bonner-Prendie-12, 2:04.96.

Girls 200 Yard IM

1, Bonnett, Bailey, Highlands-07, 2:00.80. 2, Doss, Abigail, Shamokin-04, 2:02.82. 3, German, Abby, Fairview-10, 2:03.76. 4, O Dare, Annie, Gwynedd Mercy-01, 2:07.01. 5, Luft, Kate, Northern York-03, 2:07.38. 6, Campo, Audrey, Scranton Prep-02, 2:07.85. 7, Kupsky, Tara, Wyoming Seminary-02, 2:08.32. 8, Grune, Lindsey, Shady Side-07, 2:08.33. 9, Zukowski, Brooke, Knoch-07, 2:09.59. 10, Carmazzi, Brooke, North Catholic-07, 2:10.09. 11, Reynolds, Hope, Villa Maria 01-01, 2:10.18. 12, Besterman, Amelia, Quaker Valley-07, 2:10.82. 13, Lichtner, Kayla, Nazareth Academy-01, 2:11.43. 14, Fravel, Olivia,

Selinsgrove-04, 2:11.95. 15, Javens, Devin, Hickory-10, 2:12.24. 16, Lauer, Jeanne, Shady Side-07, 2:12.66. 17, Kupsky, April, Wyoming Seminary-02, 2:12.88. 18, Grune, Heather, Shady Side-07, 2:12.99. 19, Keller, Claudia, West York-03, 2:13.10. 20, Chick, Katelyn, Villa Maria 01-01, 2:13.23. 21, Gerhart,

Sophia, Penns Valley-06, 2:13.77. 22, Madden, Jenna, Bloomsburg-04, 2:14.18. 23, Farina, Gianna, Notre Dame Gp-11, 2:14.29. 24, Kimmel, Rachel, James Buchanan-03, 2:14.71. 25, Kessler, Harley, Indiana-07, 2:15.01. 26, Chase, Mimi, Trinity-03, 2:15.83. 27, Boyce, Katelyn, Northern York-03, 2:15.97. 28,

Ferguson, Abby, Danville-04, 2:16.16. 29, Morris, Makenna, Shippensburg-03, 2:16.52. 30, Davis, Kaylee, Moravian Academy-11, 2:18.78. 31, Conrad, Paige, Clearfield-09, 2:23.56. 32, Murphy, Sara, Lansdale Cath-12, 2:28.21.

Girls 50 Yard Freestyle

1, Petrak, Taylor, Ellwood City-07, 22.94. 2, Wilson, Emma, Grove City-10, 23.79. 3, Park, Jenna, Donegal-03, 23.82. 4, Walting, Margaret, Holy Redeemer-02, 24.12. 5, Sherman, Sydney, Villa Maria 10-10, 24.13. 6, Smith, Nina, Villa Maria 01-01, 24.29. 7, Bisignani, Mikayla, Greensburg CC-07, 24.33. 8, Snyder, Zoe, Girard-10, 24.36. 9, Cheshire, Annalise, Dallas-02, 24.37. 10, Rastatter, Emma, Grove City-10, 24.40. 11, Gardner, Heather, Mt Pleasant-07, 24.44. 12, Wyant, Sarah, Trinity-03, 24.54. 13, Strunk, Skylar, Brandywine-03, 24.56. 14, Anderson, Brookelle, Northern Lebanon-03, 24.62. 15, Robson, Renee, Deer Lakes-07, 24.63. 16, Beckert, Anna, Sharon-10, 24.70. 17, Beierschmitt, Grace, Dover-03, 24.76. 18, Fresa, Noel, Upper Perkiomen-01, 24.82. 19, Fravel, Sarah, Selinsgrove-04, 24.85. 20, Fessler, Kelly, Villa

Maria 10-10, 24.88. 21, Goldstone, Haley, Huntingdon-06, 24.89. 21, Fogle, Skye, Blackhawk-07, 24.89. 23, Persky, Mikala, Schuylkill Val-03, 24.95. 24, Thomas, Tesia, West York-03, 25.03. 25, Wagner, Anna, Northgate-07, 25.05. 26, Kurzinsky, Katie, Marian Catholic-11, 25.06. 27, Kocjancic, Grace, Fairview-10, 25.11. 28, Obrien, Amelia, Bangor-11, 25.13. 29, Castano, Angela, Allentown Cc-11, 25.21. 30, Geci, Mandy, St Marys-09, 25.30. 31, Hence, Kayley, Archbishop Wood-12, 26.92. –, Leibfreid, Megan, Springfield Mont-01, Dq.

Girls 100 Yard Butterfly

1, Manson, Kyra, Moravian Academy-11, 56.12. 2, Mikesell, Paige, Clearfield-09, 56.67. 3, Butzler, Emma, Jersey Shore-04, 57.03. 4, McSorley, Madie, Nazareth Academy-01, 57.20. 5, Giuliani, Martina, Somerset-05, 57.80. 6, McCullough, Annabelle, James Buchanan-03, 57.90. 7, Agger, Kaitlyn, Villa

Maria 01-01, 58.04. 8, Kupsky, Tara, Wyoming Seminary-02, 58.35. 9, Bason, Elizabeth, Danville-04, 58.58. 10, Zolner, Abby, Dallas-02, 58.59. 11, Thier, Haley, Wyoming Seminary-02, 58.61. 12, Houtz, Sydney, Juniata-06, 58.63. 13, Burns, Cassidy, Fairview-10, 59.12. 14, Rayko, Payton, Indiana-07, 59.15. 15, Jellison, Danielle, Derry Area-07, 59.21. 16, Bradford, Julia, Villa Maria 10-10, 59.23. 17, Magness, Brenna, Villa Maria 01-01, 59.24. 18, Clark, Mary Katherine, Villa Maria 01-01, 59.25. 19, Madden, Jenna, Bloomsburg-04, 59.47. 20, Cummings, Meredith, Shady Side-07, 59.59. 21, Fogle, Skye, Blackhawk-07,

59.72. 22, Songer, Maddie, Sharon-10, 59.80. 23, McAllister, Maia, Masterman-12, 1:00.00. 24, Kengor, Amanda, Grove City-10, 1:00.01. 25, Azzarello, Ashley, Shady Side-07, 1:00.05. 26, Reott, Mari, Slippery Rock-10, 1:00.08. 27, Myers, Lilly, Fairview-10, 1:00.27. 28, Gerhart, Sophia, Penns Valley-06, 1:00.31. 29, Johnston, Sydney, Beaver-07, 1:00.36. 30, Anderson, Brookelle, Northern Lebanon-03, 1:00.42. 31, Wallace, Rachael, Hopewell-07, 1:01.79. 32, Marchioni, Julie, Dubois Area-09, 1:02.54.

Girls 200 Yard Freestyle Relay

1, Villa Maria Academy-01 (Giampietro, Olivia 12, Smith, Nina 11, Turco, Alexa 10, McManus, Maura 12), 1:37.50. 2, Shady Side Academy-07 (Azzarello, Ashley 12, Grune, Heather 11, Cummings, Meredith 11, Grune, Lindsey 11), 1:37.51. 3, Villa Maria-10 (Fessler, Kelly 10, Lynch, Kathleen 12, Bradford, Julia 11, Sherman, Sydney 10), 1:37.77. 4, Grove City-10 (Rastatter, Emma 12, Reynolds, Robin 9, Baglia, Jenny 11, Wilson, Emma 10), 1:37.78. 5, Scranton Preparatory School-02 (Campo, Audrey 12, McNulty,

Peyton 10, Prushinski, Alison 9, Donlon, Catherine 12), 1:38.01. 6, Schuylkill Valley-03 (Griesemer, Emily 10, Van Der Sleen, Emily 10, Hart, Lauren 11, Rickert, Marlee 9), 1:38.63. 7, Fairview-10 (Hayes, Rowan 10, Loesch, Dana 11, Kocjancic, Grace 10, German, Abby 12), 1:39.14. 8, Holy Redeemer-02 (Walting, Margaret 9, Kruk, Kayla 11, Easton, Emily 12, Blaum, Emily 11), 1:39.34. 9, Quaker Valley-07 (Besterman, Sophie 9, Ray, Alyse 9, Besterman, Amelia 12, Andrews, Maddy 12), 1:39.38. 10, Wyoming Seminary-02 (Kolbicka, Kylee 9, Baur, Ava 10, Kupsky, April 9, Kupsky, Tara 11), 1:39.81. 11, Dallas-02 (Zolner, Abby 11, Blaum, Caitlin 9, Leonard, Melissa 9, Cheshire, Annalise 11), 1:40.50. 12, Clearfield-09 (Redden, Makeeli 10, Mikesell, Raegan 9, Conrad, Paige 12, Mikesell, Paige 11), 1:40.82. 13, Jersey Shore-04 (Moore, Gabrielle 12, O Connor, Jordan 9, White, Kendra 11, Butzler, Emma 11), 1:41.24. 14, York Suburban-03 (Walker, Keelie 11, Zortman, Cara 12, Hunt, Megan 12, Suarez, Havannah 12), 1:41.41. 15, Springfield Twp-01 (Leibfreid, Megan 11, Cooney, Gwyn 12, Cooney, Emily 10, Nadolski, Lizzie 12), 1:41.51. 16, Northern York-03 (Andrews, Nicole 10, Boyce, Katelyn 10, Eby, Rachel 12, Luft, Kate 10), 1:41.60. 17, Derry Area-07 (Pacek, Abby 11, Pacek, Ally 9, Jellison, Danielle 12, Brownlee, Allison 12), 1:41.82. 18, James Buchanan-03 (McCullough, Annabelle 11, Kimmel, Sarah 9, Kimmel, Rachel 11, Hissong, Annaleisse 10), 1:42.63. 19, Highlands-07 (Bonnett, Bailey 12, Gillette, Jocelyn 12, Bonnett, Breea 9, Blackburn, Rachel 9), 1:42.77. 20, Dover-03 (Brenneman, Lindsay 12, Lash, Kalyn 10, Kinard,

Madelynn 10, Beierschmitt, Grace 10), 1:43.07. 21, Allentown Central Catholic-11 (Luchetti, Emma 9, Chlebove, Erin 10, Johnson, Grace 12, Castano, Angela 11), 1:43.62. 22, Ligonier Valley-06 (Cmar, Catou 12, Breegle, Artalee 11, Turcheck, Abby 11, Cmar, Abi 10), 1:47.20. 23, Archbishop Wood-12 (Prior, Molly 11, Dern, Elizabeth 11, Fanning, Grace 10, Hence, Kayley 10), 1:51.04. –, Bishop Mcdevitt-03 (Augustine, Nicole 10, Hudak, Kaitlin 12, Finnerty, Claire 12, Clancy, Jenna 12), DQ.

2017 PIAA Swimming and Diving Championships

Boys AA

Boys 200 Yard Medley Relay

1, Cathedral Prep-10 (Ethan Neff 9, Calvin Behm 11, Robbie Maholic 10, Thomas Uht 11), 1:37.19. 2, Lower Moreland-01 (Connor Killion 11, Christopher Kelly 11, Tommy Lutter 10, Colin Shipp 10), 1:37.33. 3, Clearfield-09 (Isaac Swanson 10, Chase Bietz 11, Luke Mikesell 9, Hayden Steiner 12), 1:37.45. 4, Salisbury-11 (Daniel Bonge 12, AJ Oliver 12, Mahlon Reihman 12, Ben Wiener 12), 1:37.68. 5, Grove City-10 (Ben McKnight 11, Charlie Nesbit 11, Will Rastatter 11, Devin Reynolds 12), 1:38.16. 6, Lewisburg-04 (Christian Coleman 10, Christopher Meng 11, Collin Hummel 12, Brett Walker 12), 1:39.31. 7, York Suburban-03 (Karl Schmittle 12, Matt Peters 9, Aidan Fryar 11, Charles Rogers 10), 1:39.59. 8, Laurel Highlands-07 (Cameron Lizza 12, Jonathon Lewis 10, Brandon Thomas 12, Jacob Johnson 10), 1:39.64. 9, Cocalico-03 (Zachery Sherk 9, Hunter Keck 12, Colin Higinbotham 11, Michael White 11), 1:39.94. 10, Quaker Valley-07 (Andres Hubsch 10, Kevin Bergdoll 11, Declan McGranahan 11, Harry Harkins 12), 1:40.02. 11, Fairview-10 (Jake Kocan 12, Ned Murphey 10, Nick Hart 11, Chris Lehr 12), 1:40.05. 12, Allentown Central Catholic-11 (Andrew Waldron 12, Charlie Li 12, Justin Burda 12, Zachary Johnston 11), 1:40.70. 13, Boiling Springs-03 (Peter Greenbaum 12, Billy Webber 12, Kevin Barnes 10, Zach Orris 11), 1:40.92. 14, Knoch-07 (Matt Karenbauer 11, John Wilson 12, Derek Ekas 12, Michael Renaud 12), 1:41.15. 15, Holy Ghost Preparatory-01 (Bobby Mcloughlin 12, Andrew Iannacone 10, Matthew Doucette 11, Erik Fenstermaker 12), 1:41.64. 16, Dallas-02 (Mikail Krochta 11, Ryan Spears 11, Shane Szczecinski 9, Troy Reinert 12), 1:41.68. 17, Northgate-07 (Aidan Sommers 10, Nick Madey 11, Zech Boyce 11, Anders Ove 12), 1:42.13. 18, Riverside-07 (Josiah Shaffer 9, Dylan Griffith 11, Dean Kralic 11, Donnie Paracca 11), 1:42.27. 19, Scranton Preparatory School-02 (Thomas Pfaeffle 12, Joseph Cholish 9, Michael Durr 11, James Stanco 9), 1:42.73. 20, Wyomissing-03 (Owen Pendergast 11, Nathan Elzer 12, Chip Schroder 12, Daniel Moser 10), 1:43.08. 21, Springfield Twp-01 (Jake Cawley 11, Justin Smith 11, Sam Del Rio 12, Ethan Ford 10), 1:43.88. 22, Bellefonte-06 (Ian Lowery 10, Brian

Feldman 11, Dmitry Wall 12, Zach Malinich 11), 1:46.18. 23, Bonner-Prendergast-12 (Luke McDevitt 12, Arvin Sequeira 10, Theodore Greiner 11, Josh Bryan 9), 1:53.96. –, Wyoming Seminary-02 (Matt Bean 12, Marcos Rico 10, Garrett Pall 11, Stan Zaneski 12), DQ.

Boys 200 Yard Freestyle

1, Mahlon Reihman, Salisbury-11, 1:39.38. 2, Connor Killion, Lower Moreland-01, 1:40.72. 3, Kevin Kondrit, Springdale-07, 1:41.19. 4, Tony Squeglia, Cathedral Prep-10, 1:42.36. 5, Josiah Lauver, Bishop Mcdevitt-03, 1:42.38. 6, Chase Bietz, Clearfield-09, 1:42.50. 7, Alec Thomas, Cathedral Prep-10, 1:43.44. 8, Jared Herr, Gettysburg-03, 1:43.52. 9, Brett Walker, Lewisburg-04, 1:44.08. 10, Billy Webber, Boiling Springs-03, 1:44.15. 11, Ben Van Meter, Springfield Mont-01, 1:44.89. 12, Tom Powell, Bishop Shanahan-01, 1:44.94. 13, Adam Mahler, Holy Redeemer-02, 1:45.09. 14, Ben McKnight, Grove City-10, 1:45.69. 15, Andrew Pierre, Mars-07, 1:45.79. 16, Noah Koltenuk, Danville-04, 1:46.17. 17, Timmy Dando, Marian Catholic-11, 1:46.31. 18, Nathan Cotner, Wellsboro-04, 1:46.70. 19, Andrew Canter, Dubois Area-09, 1:46.82. 20, Luke Ulizzi, Carlynton-07, 1:46.91. 21, Daniel Logan, Susquehanna Twp-03, 1:47.06. 22, Andrew Kohle, South Park-07, 1:47.52. 23, Michael White, Cocalico-03, 1:48.31. 24, Ben Wiener, Salisbury-11, 1:48.96. 25, Joseph Antolick, North Schuylkill-11, 1:49.24. 26, Jacob Musselman, Cocalico-03, 1:49.38. 27, Cole Dombrosky, Mt Pleasant-07, 1:49.51. 28, Sam Nonemaker, Shippensburg-03, 1:49.61. 29, David Ewing, South Fayette-07, 1:50.44. 30, Dawson Mohl, Schuylkill Val-03, 1:51.18. 31, Bryce Uselis, Lansdale Cath-12, 1:55.17. 32, Ben Atherton, Huntingdon-06, 1:56.80.

Boys 200 Yard IM

1, Nathan Elzer, Wyomissing-03, 1:52.62. 2, Jarod Anderson, Big Spring-03, 1:54.11. 3, Marcos Rico, Wyoming Seminary-02, 1:55.26. 4, Collin Hurley, Springdale-07, 1:56.32. 5, John Wilson, Knoch-07, 1:56.65. 6, EJ Eppinger, Winchstr Thurstn-07, 1:56.82. 7, Joseph Bozzi, Bethlehem Cath-11, 1:57.46. 8,

Rockwell Pokrant, Grove City-10, 1:57.52. 9, Christopher Kelly, Lower Moreland-01, 1:57.57. 10, Mikey Prior, Pottsgrove-01, 1:57.77. 11, Logan McFadden, Susquehannock-03, 1:58.59. 12, Christian Coleman, Lewisburg-04, 1:59.49. 13, Calvin Behm, Cathedral Prep-10, 1:59.74. 14, Morgan O’Brien, Bangor-11, 2:00.32. 15, Tommy Lutter, Lower Moreland-01, 2:00.41. 16, Ethan Neff, Cathedral Prep-10, 2:00.73. 17, Jeffrey Gao, Athens-04, 2:01.60. 18, John Paul Stark, Cathedral Prep-10, 2:01.71. 19, Ian Schirra, Aquinas

Academy-07, 2:01.79. 20, Mikail Krochta, Dallas-02, 2:02.38. 21, Isaac Swanson, Clearfield-09, 2:02.55. 22, Zack Miller, Bishop Mcdevitt-03, 2:03.19. 23, Ned Murphey, Fairview-10, 2:03.27. 24, Peter Forstmeier, St Joseph s-07, 2:03.32. 25, Noah Jamison, Obama Academy-08, 2:03.75. 26, Yonah Wasik, Wyoming Seminary-02, 2:03.89. 27, Justin Pitassi, Susquehanna Twp-03, 2:04.42. 28, Thomas Madigan, Saucon Valley-11, 2:04.47. 29, Tony Kraus, Ambridge-07, 2:04.69. 30, Robert Spekis, Belle Vernon-07, 2:05.97. –, Mark Boran, Blue Mountain-11, DQ. –, Danny Berlitz, Marian Catholic-11, Dq.

Boys 50 Yard Freestyle

1, Gabe Castano, Allentown Cc-11, 20.50s. 2, Colin Gwiazdowski, Schuylkill Val-03, 21.06. 3, Stan Zaneski, Wyoming Seminary-02, 21.09. 4, Reggie Crawford, North Schuylkill-11, 21.11. 5, Marcus Swartfager, Grove City-10, 21.14. 6, Will Rastatter, Grove City-10, 21.25. 7, Aidan Fryar, York

Suburban-03, 21.36. 8, Jared Schwab, Bradford-09, 21.42. 9, Collin Hummel, Lewisburg-04, 21.52. 10, Harry Harkins, Quaker Valley-07, 21.53. 11, Nick Garbinski, James Buchanan-03, 21.56. 12, Stephen Johnson, Blue Mountain-11, 21.57. 13, Connor Rakow, Franklin-10, 21.59. 14, Greg Kinch, Big Spring-03,

21.64. 15, Alex Bushre, Tunkhannock-02, 21.70. 16, Jonathan Sharp, Uniontown-07, 21.72. 16, Jonah Crawford, Bloomsburg-04, 21.72. 18, Patrick Agnew, Pottsgrove-01, 21.83. 19, Luke Edmonds, General Mclane-10, 21.97. 20, Ben Hollister, Western Wayne-02, 22.11. 21, Ben Koss, St Marys-09, 22.29. 22,

Trevor Kern, Bishop Shanahan-01, 22.33. 23, Cullin Baker, Seton Lasalle-07, 22.34. 24, Thomas Uht, Cathedral Prep-10, 22.36. 25, Yaseen Thomas, Beeber-12, 22.40. 26, Ethan Ford, Springfield Mont-01, 22.42. 27, Zachary Bell, New Castle-07, 22.44. 28, Jacob Johnson, Laurel Highlands-07, 22.50. 29, Aj

Oliver, Salisbury-11, 22.61. 30, Derek Ekas, Knoch-07, 22.63. 30, Colin Higinbotham, Cocalico-03, 22.63. 32, Zeb Fowler, Huntingdon-06, 23.43.

Boys 100 Yard Butterfly

1, Daniel Bonge, Salisbury-11, 49.94. 2, Zach Baum, Derry Area-07, 50.05. 3, Sead Niksic, Obama Academy-08, 50.19. 4, Brandon Thomas, Laurel Highlands-07, 50.30. 5, Colin Anderson, Lampetr-Strasbrg-03, 50.37. 6, Rockwell Pokrant, Grove City-10, 50.65. 7, Adam Mahler, Holy Redeemer-02, 51.02. 8, Joseph Bozzi, Bethlehem Cath-11, 51.72. 9, Luke Mikesell, Clearfield-09, 52.12. 10,

Luke Engel, Jersey Shore-04, 52.33. 11, Miles Cox, York Catholic-03, 52.35. 12, Tommy Lutter, Lower Moreland-01, 52.36. 13, Jonathan Mata, Bishop Mcdevitt-03, 52.69. 14, Ryan Schreffler, Nativity Bvm-11, 53.02. 15, Michael Durr, Scranton Prep-02, 53.35. 16, Brenek Strawn, Bangor-11, 53.41. 17, Dean

Kralic, Riverside-07, 53.48. 18, Matt Karenbauer, Knoch-07, 53.52. 19, Justin Reed, Susquehannock-03, 53.59. 20, Karl Schmittle, York Suburban-03, 53.63. 21, Nico Deangelo Ii, Gettysburg-03, 53.72. 22, Andres Hubsch, Quaker Valley-07, 53.84. 23, Troy Reinert, Dallas-02, 54.27. 24, Justin Burda, Allentown Cc-11, 54.28. 25, Matthew Wegley, Cathedral Prep-10, 54.29. 26, Ben Loutzenhiser, General McLane-10, 54.32. 27, Thomas Pfaeffle, Scranton Prep-02, 54.42. 28, Nick Hart, Fairview-10, 54.53. 29, Robbie Maholic, Cathedral Prep-10, 54.65. 30, Garrett Pall, Wyoming Seminary-02, 55.42. 31, Zach

Malinich, Bellefonte-06, 58.02.

Boys 200 Yard Freestyle Relay

1, Grove City-10 (Marcus Swartfager 12, Rockwell Pokrant 12, Devin Reynolds 12, Will Rastatter 11), 1:24.77s. 2, Cathedral Prep-10 (Alec Thomas 11, Jake Schmidt 12, Thomas Uht 11, Tony Squeglia 12), 1:26.09. 3, Bishop McDevitt-03 (Josiah Lauver 10, Mason Roadcap 12, Max Blake 12, Jonathan Mata 12), 1:27.43. 4, Boiling Springs-03 (Peter Greenbaum 12, Zach Orris 11, Kevin Barnes 10, Billy Webber 12), 1:27.48. 5, Big Spring-03 (Jackson Penner 11, Jarod Anderson 12, Brennan Flory 11, Greg Kinch 12), 1:28.71. 6, Blue Mountain-11 (Mark Boran 12, Christian Wilson 11, Andrew Johnson 10, Stephen Johnson 12), 1:29.05. 7, Allentown Central Catholic-11 (Zachary Johnston 11, Andrew Waldron 12, Justin Burda 12, Gabe Castano 12), 1:29.57. 8, Quaker Valley-07 (Kevin Bergdoll 11, Michael Parker 11, Andres Hubsch 10, Harry Harkins 12), 1:29.73. 9, Franklin-10 (Greg Fackler 10, Jake Eshelman 10, Doug Merchbaker 12, Connor Rakow 10), 1:30.15. 10, Tunkhannock-02 (Dyllan Henning 10, Davis Tidball 9, Mitchell Fowler 12, Alex Bushre 11), 1:30.27. 11, Clearfield-09 (Hayden Steiner 12, Tate Swanson 12, Peyton Priester 12, Isaac Swanson 10), 1:30.28. 12, Corry-10 (Zack Lesher 10, Jared Labowski 10, Nathan Labowski 12, David Anderson 11), 1:30.64. 13, Knoch-07 (Derek Ekas 12, Michael Renaud 12, Matt Karenbauer 11, John Wilson 12), 1:30.99. 14, Fairview-10 (Chris Lehr 12, Jake Kocan 12, Nick Hart 11,

Mason Thayer 11), 1:31.07. 15, Springfield Twp-01 (Ben Van Meter 11, Jason Boles 12, Sam Del Rio 12, Ethan Ford 10), 1:31.23. 16, Elizabeth Forward-07 (Kole Faychak 11, Ben Durant 10, Seth Andres 11, Severn Squibb 11), 1:31.38. 17, Lower Moreland-01 (Colin Shipp 10, Benjamin Aust 11, Edward Barton 11, Alex Yoon 9), 1:31.45. 18, Laurel Highlands-07 (Jacob Johnson 10, Jonathon Lewis 10, Cameron Lizza 12, Brandon Thomas 12), 1:31.47. 19, Central Columbia-04 (Connor Empie 10, Colin Farrell 12, Ryan Mchenry 9, Grant Gronka 10), 1:31.60. 20, General McLane-10 (Ben Loutzenhiser 12, Logan Miller 10, Carlos Mamani 10, Luke Edmonds 10), 1:31.64. 21, Pottsville-11 (Jordan Young 10, Charles Botto 12, Michael Smerlick 12, Zachary Turnitza 10), 1:32.40. 22, Shady Side Academy-07 (Gannon Leech 12, William Lu 12, Sevryn Napora 11, Adrian Beckford 10), 1:33.19. 23, Huntingdon-06 (Andrew Edwards

10, Matias Berger 11, Ben Atherton 10, Zeb Fowler 12), 1:33.98. 24, Bonner-Prendergast-12 (Luke McDevitt 12, Theodore Greiner 11, Josh Bryan 9, Arvin Sequeira 10), 1:40.49.

Original Source

Share and Enjoy

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Google Plus
  • Pinterest
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

{ 0 comments… add one now }

Leave a Comment

Previous post:

Next post: